Spine SRS

Tartalomjegyzék

Doz Modülasyonu

Algoritma Doz Modülasyonunu Nasıl Değiştirir?VMAT optimizasyonu, aşağıdaki öğelerden herhangi birini değiştirerek arkın farklı segmentleri boyunca uygulanan monitor unit miktarını değiştirmek için tedavi makinesinin (veya lineer hızlandırıcının) kapasitesini kullanabilir:

  • Doz oranı (dakika başına monitor unit)

  • Gantri hızı (dakika başına gantri hareketi)

Bu, MLC yapraklarını hareket ettirmenin neden olduğu modülasyona ilavedir.

Doz Modülasyonu TürleriSpesifik lineer hızlandırıcı ve R&V kurulumu, hangi tür doz modülasyonunun kullanıldığını belirler. Üç tip doz modülasyonu vardır:

TürAçıklama
Doz modülasyonu yok: Sabit doz oranı ve sabit gantri hızı
  • Sadece doz oranı listesinden doz oranı veya

  • Doz oranı listesindeki min. ve maks. değerler arasındaki herhangi bir doz oranı

Doz modülasyonu: Değişken doz oranı ve sabit gantri hızı
  • Sadece doz oranı listesinden doz oranları veya

  • Doz oranı listesindeki min. ve maks. değerler arasındaki tüm doz oranları

Doz modülasyonu: Değişken doz oranı ve değişken gantri hızı
  • Doz oranı listesindeki min. ve maks. değerler arasındaki tüm doz oranları

Doz oranı modülasyonu kullanılırsa doz oranının kontrol noktaları arasında ne kadar değişebileceğine dair bir sınır yoktur. Ancak gantri hızı modülasyonu kullanılırsa gantri hızının kontrol noktaları arasında ne kadar değişebileceğine dair bir kısıt vardır. Physics Administration lineer hızlandırıcı kapasitelerinin yapılandırılmasını sağlar.

Ayrıntılar

Bir VMAT optimizasyonuna ait ortaya çıkan tedavi planı, tek tek kontrol noktalarının doz oranı ve/veya gantri hızını belirtmezken ardışık kontrol noktaları arasında ne kadar monitor unit’in uygulanacağını belirtir. İstenen monitor unit sayısının, doz oranı ve/veya gantri hızını değiştirerek fiili olarak nasıl uygulanacağına lineer hızlandırıcı karar verir. Yine de lineer hızlandırıcı tarafından başarılı şekilde uygulanabilecek tedavi planları üretmek için Physics Administration öğesinde doğru kapasiteleri belirlemek önemlidir. Bunun nedeni, tedavi planını oluştururken belli makine sınırlamalarının (örn. kontrol noktaları arasında maksimum gantri hızı değişiklikleri) bilinmesi gerekliliğidir.

Bir ark uygulanırken tedavi makinesi her zaman, verilen monitor unit miktarıyla mümkün olduğunca en hızlı tedaviyle sonuçlanan doz oranı ve gantri hızı kombinasyonunu bulmaya çalışır (makine kapasitesi sınırları dahilinde). Hem doz oranını hem de gantri hızını değiştirebilen makineler için bu, makinenin iki ardışık kontrol noktası arasında her segment için maksimum doz oranı veya maksimum gantri hızını kullandığı anlamına gelir.

Mak. No. 60919-40TR

A kibocsájtás napja: 2020-10-08