Spine SRS

Tartalomjegyzék

En Önemli OAR ile ilgili Katı Kısıtlar

Arka PlanPTV’ye çok yakın olan (hatta PTV ile çakışan) OAR’larla çalışmak zorlayıcı bir planlama görevidir. Çoğu kez hem istenen PTV kapsama hacmi isteklerini hem de OAR kısıtlarını karşılamak mümkün değildir. Bunun yerine çelişen bu iki hedef arasında en iyi uzlaşma bulunmalıdır.

Bazen OAR kısıtlarının gevşetilmesi gerekir (belli durumlarda tolere edilebilir olan yan etkilerle). Yazılım içinde bu, örneğin OAR kısıtını, Strict yerine Off veya Smart olarak ayarlamakla elde edilebilir.

Alternatifiyse PTV kapsama hacmini gevşetmektir. Çoğu şartlarda optimizör belli bir kapsama garantiler (Desired Coverage Volume tarafından belirlenmiştir). Ancak yukarıda açıklandığı gibi optimizör, Most Important OAR üzerindeki kısıtlar Strict olarak ayarlanmışsa ve buna rağmen karşılanamıyorsa kapsamayı minimum Tolerated Coverage Volume değerine yavaşça azaltır. Kapsamanın ne kadar azaltıldığı OAR kısıt ihlali miktarına ve Weighting kaydırıcısının konumuna bağlıdır (Target tarafı: kapsamada azaltma yok, OAR tarafı: maksimum azaltma, yani OAR kısıtları başka şekilde karşılanamazsa Tolerated Coverage Volume’e).

Kapsama PTV’nin tamamı için öylesine azaltılmaz. Bunun yerine kapsamanın doğru konumda (örn. OAR’a yakın) “feda edilmesini” sağlamak için konum bazlı bilgiler kullanılır. Bu da “halo” denilen bir nesneler dizisi kullanılarak yapılır.

Halo NesneleriBir “halo”, Most Important OAR öğesini tekdüze biçimde tüm yönlerde genişleterek otomatik olarak oluşturulan sanal bir planlama nesnesidir (yazılımda görünmezdir). Örneğin “halo” 1, 2 veya 3 mm’lik bir çap için oluşturulabilir. Bu da “halo” nesnesinin OAR’dan 1, 2 veya 3 mm daha büyük olduğu anlamına gelir.

Fiili halo “feda edilen” kapsama miktarından şu biçimde belirlenir. Önce “feda edilen” PTV hacmi miktarı hesaplanır. Örneğin %98 yerine sadece %96 kapsama elde edilecekse hacmin %2’si etkili biçimde “feda edilir”. Ardından, “feda edilen” PTV hacminin tam miktarını (örn. %2) kapsayan bir halo nesnesi oluşturulur. Bu da halonun daha büyük PTV hacim azaltmaları için daha büyük olacağı anlamına gelir. Sonrasında halonun kapsadığı PTV vokselleri optimizasyon için “feda edilecek” olarak işaretlenir. Bu voksellerin istenen PTV dozunu karşılamaları gerekmez.

Mak. No. 60919-40TR

A kibocsájtás napja: 2020-10-08